Obóz wspinaczkowy CERRO Maroko klimaty www.cerro.euMaroko to kultura i sztuka Margrebu. Będąca pod silnym wpływem arabskim, jednak również pełna synkretyzmu. Czerpiąca z tradycyjnych korzeni berberyjskich plemion w środkowym i południowym Maroko, z domieszką wpływów cywilizacji rzymskiej na północy, a także o wpływach portugalskich i hiszpańskich na wybrzeżu czy współcześnie francuskich, zwłaszcza w dużych miastach.

Praktycznie każdy z rejonów Maroka to inne barwy fasad budynków w miastach, korespondujących z otoczeniem i okolicznym krajobrazem. A jako całość, mimo widocznego chaosu, tworzy swego rodzaju harmonię. Harmonia architektonicznie jest wpisana w kulturę Islamu, jednak kłóci się z zapachami miast przepełnionymi spalinami skuterów, rozkładającej się żywności i wszędobylskich śmieci. Po pewnym czasie, można ten dysonans zaakceptować, przenosząc się do innego magicznego świata, wyjętego z innej epoki.

Na przestrzeni lat widzę, że ten kraj się zmienia, bardziej cywilizuje. Pamiętam, jak zwykle
w Todrze, spotykałem się z pytaniem Do you have something to swap? Wymawiane angielskim z charakterystycznym akcentem, pytanie o drobną wymianę. A teraz, niemal każdy ma smartphona i nikt już nie chce, nawet spojrzeć na mojego staromodnego analoga. Może czasem jeszcze padnie na bazarze stwierdzenie, że to jest special price for me i na pewno lepiej nigdzie nie znajdę. Tymczasem, co raz więcej cen jest zafiksowanych i specyficzna radość z targowania oraz obóz wspinaczkowy Maroko klimaty www.cerro.eu 5wchodzenie z lokalsami w interakcję schodzi na dalszy plan. Niestety stare Maroko powoli odchodzi do lamusa historii i radziłbym Wam jak najszybciej tam się pojawić, aby za wiele nie stracić.

Maroko krzepnie i nabiera europejskiej ogłady, dzięki czemu staje się też bezpieczniejsze. Choć są miejsca, gdzie trzeba z różnych względów uważać i nie afiszować się swoim sprzętem elektornicznym oraz portfelem. Poza ogólnie przyjętymi zasadami współżycia społecznego, warto pamiętać o uśmiechu i pozytywnym nastawieniu. Marokańczycy potrafią być drażliwi i trzeba uważać, aby nie przeholowywać, gdyż może to się źle skończyć. Warto być stanowczym, ale grzecznym i nie dać się wyrolować. Choć to chyba nigdy do końca mi się nie udało, aż od pewnego czasu przestałem się tym przejmować, przyjmując lekki rozbój cenowy na klatę i uznałem go za miejscowy folklor.

         

 

 

 

 

 

   

<<< POPRZEDNIA STRONANASTĘPNA STRONA >>>

 

Obóz wspinaczkowy CERRO Maroko wspinanie www.cerro.eu

NAJBLIŻSZE KURSY WSPINACZKOWE / OBOZY WSPINACZKOWE MAROKO

 

Szkoła Wspinania Cerro Kursy skałkowe, wyjazdy, szkolenia i obozy wspinaczkowe. Szkolimy na Jurze pod Krakowem (dolinki Podkrakowskie: Kobylańska, Bolechowicka, Będkowska, Ostańce Jerzmanowicke), na Jurze Północnej i Środkowej oraz za granicą Polski (Maroko, Tajlandia, Hiszpania, Włochy, Grecja, Chorwacja,Turcja). Uczymy wspinania na kursach wspinaczkowych pełnych na Jurze i w Sokolikach.  Szkolimy na kursach po drogach ubezpieczonych i na własnej protekcji, uczymy wspinania wielowyciągowego w górach typu skalnego. Stosujemy atestowany sprzęt i sprawdzone programy szkoleniowe z rekomendacją Polskiego Związku Alpinizmu. Dbamy o Wasze bezpieczeństwo i jakość szkolenia. Przywiązujemy uwagę do czytelnego i merytorycznego przekazu wiedzy. Wspinanie to nasze życie, szkolenie to ogromna pasja, uwielbiamy się tym dzielić. Sprawdź nas i zapisz się na nasz kurs wspinaczkowy! 

Masz masz pytania, wątpliwości lub coś jest dla Ciebie niejasne?

Odwiedź dział FAQ lub skontaktuj się z nami, chętnie pomożemy:e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

tel.: +48 501 937 021 Paweł

 

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna